Wycieczka klas drugich do Bochni w ramach programu "Poznaj Polskę"

Wycieczka klas drugich do Bochni w ramach programu "Poznaj Polskę"

Dnia 22.05.2023r. uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie zgodnie z planem zrealizowali dwa punkty projektu „Poznaj Polskę”. Grupa wyruszyła na wycieczkę do Bochni, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Kopalnię Soli oraz Muzeum Motyli. Naszym głównym celem było poznanie historii i atrakcji tego regionu.
Rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od Muzeum Motyli Arthropoda. To niezwykłe miejsce, które pozwoliło nam przyjrzeć się zachowaniom, interakcjom, różnorodnościom motyli oraz ich życiu. Na początku odbyliśmy krótką lekcję, podczas której dowiedzieliśmy się o różnych gatunkach motyli, ich cyklu życiowym i charakterystycznych cechach, które pozwalają im przetrwać w ich naturalnym środowisku. Następnie przeszliśmy do głównej części muzeum, gdzie mogliśmy podziwiać przepięknie przygotowane ekspozycje. Byliśmy pod wrażeniem ich różnorodnych kolorów i delikatności. Wizyta w tym muzeum była dla nas doskonałą lekcją przyrody i geografii oraz wspaniałą ucztą dla oka.
Po zwiedzeniu Muzeum Motyli udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy serdecznie przywitani przez przewodnika, który wprowadził nas w historię tego miejsca. Kopalnia Soli istnieje od ponad 700 lat i jest jednym z najstarszych czynnych zakładów wydobywczych na świecie. Przewodnik opowiedział nam o procesie wydobycia soli oraz o znaczeniu tej kopalni w historii regionu. Następnie weszliśmy do wnętrza kopalni, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć labirynt korytarzy, komór i podziemnych jezior solankowych. Przewodnik opowiadał nam o warunkach pracy górników i przedstawiał różnorodne elementy wydobycia soli. Podziemna ekspozycja multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Zobaczyliśmy również imponujące kaplice wykute w soli, które są ważnym elementem kulturowym tego miejsca. Całe doświadczenie było