Zapisy do klasy 1 na rok szkolny 2023/2024 od 1.03.2023 do 24.03.2023. Zapraszamy!

Lekcja muzealna

24 stycznia uczniowie klasy 4 C i 4 D odwiedzili Muzeum Miejskie w Żywcu. Uczestniczyli w lekcji: historia i legendy miasta Żywca.

Uczniowie słuchali z zaciekawieniem przewodnika, oglądali eksponaty, zadawali pytania. Odwiedziliśmy gabinet cechmistrza pełen pamiątek m.in. skrzyń cechowych, księg, pieczęci. Podziwialiśmy stroje mieszczan żywieckich. Strój męski najbardziej nawiązujący do polskich strojówszlacheckich. Stroje kobiece ukazane w czterech odmianach: uroczysty strój mężatki w kamizelce; strój mężatki w gorsecie i łoktuszy; strój panny oraz tzw. "pory", czyli skromniejsza odmiana używana przez uboższe mieszczki lub na mniej uroczyste okazje. Gościliśmy się w zrekonstruowanym XIX-sto wiecznym saloniku. Każdy z nas przeniósł się do dawnego miasta pełnego tajemnic i niezwykłych historii. Duże zainteresowanie wzbudziła sala tortur. Uczniowie byli mocno zdziwieni, gdy usłyszeli, że w przeszłości rodzice mogli skazywać swoje dzieci na śmierć za nieposłuszeństwo.

Cieszymy się, że mogliśmy poznać historię miasta Żywiec i obyczaje z dawnych lat. Może już niebawem odwiedzimy muzeum znów.

© Szkoła Podstawowa nr 1 w Cięcinie 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.