Rekrutacja! - Zapisy do klas 1 od 26.02.2024 r. do 15.03.2024 r. - Rekrutacja!

Wspólne lekcje z uczniami z Afryki

06.05.2024

Wspólne lekcje z uczniami z Afryki

Dzięki p. Barbarze Wrzos, podróżniczce i założycielce fundacji Rise Africa Mission, nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Afryce, w Ugandzie.
W kwietniu uczniowie klas 5a, 5b i 4b razem ze swoimi nauczycielami języka angielskiego, p. Iwoną Suchanek, p. Małgorzatą Pawlus i p. Marcinem Lipcem, wzięli udział w kilku nietypowych lekcjach języka angielskiego i kultury afrykańskiej. Spotkaliśmy się online z uczniami Uplift Primary School w Masace. Tematem wspólnych lekcji była przede wszystkim muzyka – tradycyjna afrykańska i polska regionalna. Opowiadaliśmy o sobie, prezentowaliśmy instrumenty i oczywiście graliśmy i śpiewaliśmy. Wszyscy wspólnie tańczyliśmy przy akompaniamencie afrykańskich bębnów, niektórzy z nas także postanowili włączyć się do gry i bębnili na plastikowych miskach i wiaderkach. Bardzo nam się podobało. Rozmawialiśmy o naszych regionalnych strojach i nazywaliśmy ich elementy po angielsku. Kolorowe stroje ugandyjskie zrobiły na nas duże wrażenie. Lekcje były dla nas nowym, bardzo ciekawym doświadczeniem. Niezwykłe było to, że mogliśmy na porozmawiać z dziećmi, które żyją tak daleko od nas i w tak zupełnie innym świecie.
O tym, jak na co dzień wygląda życie naszych afrykańskich kolegów oraz z jakimi problemami muszą się mierzyć, rozmawialiśmy także na lekcjach wychowawczych. Uplift Primary School w Masace to szkoła, do której uczęszczają sieroty oraz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Większość z 268 uczniów mieszka w szkole. Dużym wyzwaniem jest zapewnienie im jedzenia i dlatego dzieci wspólnie z nauczycielami założyły ogród, dzięki któremu będą miały świeże warzywa.
Nasi uczniowie chętnie włączyli się w pomoc dzieciom z Ugandy i w pierwszy dzień wiosny, 21 marca, zorganizowali kiermasz. Cały dochód ze sprzedaży słodkości, ozdób świątecznych, własnoręcznie robionych maskotek i biżuterii za pośrednictwem fundacji Rise Africa Mission przekazaliśmy dla uczniów szkoły z Masaki. Cieszymy się, że nie tylko zdobyliśmy nowe doświadczenia, ale mogliśmy także zrobić coś dobrego i komuś pomóc.

powrót do listy »

© Szkoła Podstawowa nr 1 w Cięcinie 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.