MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

12.12.2015

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych gminy Węgierska Górka.

ORGANIZATOR

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Cięcinie

ul. św. Katarzyny 20, 34-350 Węgierska Górka

CELE KONKURSU

- kształtowanie wśród uczniów zainteresowań związanych z przyrodą

- kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych

- kształtowanie u uczniów umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych oraz umiejętności orientowania w terenie za pomocą mapy i kompasu

- zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy przyrodniczej

- wykrywanie uzdolnień wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań

- nawiązanie współpracy między szkołami i wymiana doświadczeń.

ORGANIZACJA KONKURSU

- ETAP I- eliminacje szkolne

- ETAP II- międzyszkolny

- ETAP III- finał

TEMATYKA I ZAKRES

Konkurs przyrodniczy „Z PRZYRODĄ NA TY” swym zakresem odnosi się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu przyroda (tematyka niektórych zadań wykracza także poza podstawę programową). Podczas konkursu sprawdzane są również umiejętności posługiwania się mapą oraz kompasem w terenie, a także umiejętności wykonywania doświadczeń przyrodniczych oraz prowadzenia obserwacji.

PRZEBIEG KONKURSU

ETAP I-eliminacje szkolne

1. Zgłoszenia szkół biorących udział w konkursie dokonuje przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej w terminie do 18 grudnia 2015 r. w formie elektronicznej na adres: przyroda.sp1.ciecina@gmail.com  z tematem ”Zgłoszenie na konkurs Z PRZYRODĄ NA TY”, bądź w formie papierowej na adres organizatora.

2. Pytania do przeprowadzenia etapu szkolnego zostaną przesłane do szkół biorących udział w konkursie najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem konkursu.

3. Eliminacje szkolne zostaną przeprowadzone 12 stycznia 2016 r. o godzinie 09.00 we wszystkich szkołach jednocześnie.

4. Do II etapu zostanie zakwalifikowanych po 6 uczniów z każdej szkoły, którzy uzyskają największą liczbę punktów podczas eliminacji szkolnych.

5. Zgłoszenia uczniów do II etapu dokonuje przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej w terminie do 15 stycznia
2016
r. w formie elektronicznej na adres: przyroda.sp1.ciecina@gmail.com i pisemnej na adres (Szkoła Podstawowa nr 1 im Konstytucji 3 Maja w Cięcinie, ul. św. Katarzyny 20, 34-350 Węgierska Górka). Do formy pisemnej oprócz protokołu konkursu należy dołączyć prace uczniów, którzy zostali wstępnie zakwalifikowani do II etapu konkursu.

6. Lista uczniów zakwalifikowanych do II etapu przez Komisję Konkursową Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły:  www.sp1ciecina.pl w terminie do 26 stycznia 2016 r.

ETAP II- międzyszkolny

1. Zostanie przeprowadzony w dniu 20 kwietnia 2016 o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja
w Cięcinie.

2. W pierwszej części II etapu uczniowie rozwiązują test, przygotowany przez Komisję Konkursową.

3. W drugiej części II etapu uczestnicy wezmą udział w grze terenowej w miejscu wyznaczonym przez organizatora w dniu przeprowadzenia konkursu. Gra terenowa będzie sprawdzała umiejętność orientowania się w terenie za pomocą mapy
i kompasu, a także umiejętność prowadzenia obserwacji oraz rozpoznawania zjawisk i obiektów przyrodniczych. Podczas gry terenowej zadania będą wykonywane w dwójkach (organizator prosi Przewodniczących Szkolnych Komisji Konkursowych o dobranie 3 dwójek spośród 6 uczestników zakwalifikowanych do II etapu konkursu i przesłanie ich wraz z protokołem konkursu).

4. Finalistami konkursu zostanie 10 uczestników, którzy uzyskają największą ilość punktów z całego II etapu konkursu (test pisemny + gra terenowa).

5. Lista uczniów zakwalifikowanych do III etapu (finału) przez Komisję Konkursową Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły:  www.sp1ciecina.pl w terminie do 22 kwietnia 2016 r.

ETAP III– finał

1. Zostanie przeprowadzony w dniu 18 maja 2016 r. o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja
w Cięcinie.

2. Finaliści będą rozwiązywali zadania (teoretyczne i praktyczne), które będą oceniane w dniu przeprowadzenia finału przez Komisję Konkursową, w skład której będą wchodzili nauczyciele przyrody wszystkich szkół biorących udział w konkursie.

3. Finalistami konkursu zostaną wszyscy uczniowie, przystępujący do III części konkursu.

4. Laureatami konkursu Komisja Konkursowa ogłosi 3 uczniów, którzy uzyskają najlepsze wyniki w trzeciej części konkursu- finale.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

1. Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną w dniu finału Konkursu Przyrodniczego „Z PRZYRODĄ NA TY”.

2. Wyłonionych zostanie 10 finalistów oraz 3 laureatów.

3. Nazwiska i imiona finalistów i laureatów oraz nazwy szkół, z których pochodzą, zostaną opublikowane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Cięcinie (www.sp1ciecina.pl).

4. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody.

5. Ocena Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!! Uśmiech