Goście z Ukrainy

03.12.2015

Goście z Ukrainy

„Goście z Ukrainy”

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie i Stowarzyszenia Rozwoju Społeczności Lokalnej Cięcina.eu  od 16 listopada gośćmi naszej miejscowości były dzieci z Ukrainy wraz z opiekunką Panią Yaną Tshapuk – nauczycielką języka polskiego  i angielskiego.

Pomysł na wzajemne kontakty z uczniami z Ukrainy narodził się podczas wakacji w Bułgarii gdzie na letnim obozie sportowym przebywał Uczniowski Klub Sportowy „Halniaczek” Cięcina, tam doszło do pierwszego spotkania z dziećmi           i opiekunami z Ukrainy. We wrześniu tego roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Cięcinie oraz Gimnazjum nr 21 im. Michała Krawczuka w Łucku  podpisały umowę dotyczącą współpracy i  partnerstwa. Ma ona na celu rozwijać wzajemne kontakty poprzez planowanie i realizowanie wspólnych przedsięwzięć oraz projektów, a także tworzeniu stosunków pełnych zaufania, zrozumienia i szacunku pomiędzy uczniami   i nauczycielami obydwu szkół.

Zawarte partnerstwo ma przyczynić się do wzajemnego zbliżenia narodów, polskiego i ukraińskiego, w zakresie współpracy szkół, a także  poznanie  i zrozumienie ich historii i kultury oraz szczególnych uwarunkowań.

Program pobytu dzieci w Cięcinie przewidywał wiele spotkań, wycieczek    i  warsztatów:

+ wtorek (17.11) dzieci (13 z Ukrainy i 13 z Polski) uczestniczyły w zajęciach: integracyjno-zapoznawczych, języka angielskiego oraz nauki gry w tenisa ziemnego. Po obiedzie dzieci udały się na lokalne SPA do Leśnej aby zregenerować się   przygotować organizm do dalszych działań.

+środa (18.11) – wspólna wycieczka do Krakowa, poznanie historii Polski, Krakowa. Dzieci zwiedziły Wawel, Kościół Mariacki, Rynek, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Colegium Novum.

+czwartek (19.11) – spacer oraz zwiedzanie Cięciny i Węgierskiej Górki, gospodarze, czyli dzieci z Cięciny oprowadziły gości po najciekawszych   najładniejszych miejscach. Po południu odbyły się wspólne warsztaty kulinarne (lepienie pierogów oraz gotowanie barszczu ukraińskiego) i przedstawienie programu artystycznego przez dzieci z Ukrainy.

+piątek (20.11) – od samego rana dzieci uczestniczyły w zajęciach na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie. W ramach zajęć zrealizowano lekcję wychowania fizycznego, języka angielskiego i zajęcia tematyczne o przełamywaniu  stereotypów. Podczas tych spotkań dzieci z Ukrainy mogły poznać szkołę oraz przebywać z rówieśnikami z Polski.

+sobota (21.11) – wyjazd do kina CinemaCity w Bielsku Białej, a po południu wyjazd w drogę powrotną do Łucka na Ukrainie.

Gorące podziękowania dla Wszystkich, którzy wsparli organizację wymiany między szkołami. Dziękuję bardzo rodzicom dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie oraz partnerom: Huta Łabędy S.A., Żywiec Zdrój, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Beskid Ekosystem z Cięciny, Arkom, Multiagencja Life z Cięciny, Przedszkole Akuku z Węgierskiej Górki, Warzywa-owoce Czech&Czech.

Po wyjeździe naszych gości pozostały wspaniałe wspomnienia, zawiązane przyjaźnie i pomysły na dalszą współpracę…..

Marek Duraj