13.02.2017

W około 100 państwach na całym świecie obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu.
Hasłem przewodnim tego wydarzenia było „Razem zmieniamy Internet na lepsze”.
Również i my, aktywnie włączyliśmy się do obchodów tego wydarzenia..

Podczas obchodów DBI chcieliśmy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Jako narzędzie pracy i rozrywki stał się niezbędny w większości firm, instytucji i w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań.

Jednak z używaniem Internetu wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa, zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom.

„Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”
– to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci.

Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem…
Tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi. Konieczne staje się zarówno na drodze, jak i w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Wiele zależy również od nas samych, nie należy poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. W samochodzie zapinamy pasy.
Wchodząc do Internetu powinniśmy pamiętać o programie antywirusowym i firewallu.
Nieznajomość zasad kultury internetowej – Netykiety – narazi nas na niechęć ze strony innych użytkowników.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2017 publikowane są w serwisie www.dbi.pl.

Obchody DBI w naszej szkole polegały  na:
  • prowadzeniu zajęć dla uczniów w oparciu o materiały ze stron: Sieciaki.pl i Dzieckowsieci.pl,
  • umieszczeniu artykułu na temat obchodów DBI w gazetce szkolnej,
  • utworzeniu ściennej gazetki szkolnej zawierającej najważniejsze porady i przestrogi dla najmłodszych Internautów,
wykonaniu przez uczniów klas 5-6 prezentacji multimedialnych związanych z ich postrzeganiem bezpieczeństwa w sieci Internet.

Wśród uczniów klas czwartych został  przeprowadzony konkursu na PLAKAT i ULOTKĘ dotyczące tegorocznej tematyki „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Uczniowie klas piątych układali rymowankę, której tematem było BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.
Natomiast uczniowie klas szóstych nagrywali filmiki, których celem było promowanie zasad BEZPIECZNEGO SERFOWANIA

Załączniki: